Co lepsze – White czy Black SEO?

Na pozycję witryny internetowej w indeksie wyszukiwarki składa się szereg różnorodnych czynników. Oddziaływanie na owe czynniki w sposób świadomy i celowy nazywamy pozycjonowaniem.

Odpowiednie miejsce w wyszukiwarce można osiągnąć stosując liczne techniki pozycjonerskie, które oparte są na aktualnej wiedzy na temat algorytmów stosowanych w poszczególnych wyszukiwarkach internetowych, takich jak Google czy Yahoo!. Niektóre ze stosowanych technik są nieetyczne i dlatego nie są akceptowane przez właścicieli czołowych wyszukiwarek. W związku z tym techniki SEO zostały podzielone na White SEO i Black SEO. Pod pojęciem Black SEO należy rozumieć zbiór niedozwolonych technik pozycjonerskich. Ponadto, w praktyce tym mianem określane są także firmy, które z takich metod korzystają.

Z Black SEO ściśle związane jest także pojęcie spamowania wyszukiwarek, czyli krótko mówiąc – ich zaśmiecania. Do najpopularniejszych tego typu technik należy zaliczyć:

  • cloaking – czyli podstawianie robotom wyszukiwarek specjalnie spreparowanej pod kątem pozycjonowania strony, która inna jest niż strona docelowa przeznaczona dla internauty,
  • zamieszczanie fraz zawierających wyłącznie słowa kluczowe – strona zawiera tekst typu: „komputery, komputery sprzedaż, komputery serwis, komputery pc, laptopy, notebooki”. Teksty takie nie są naturalne, a roboty doskonale sobie radzą z ich wykrywaniem,
  • brak zgodności słów kluczowych z treścią strony – treść zawarta na danej witrynie powinna być zgodna ze słowami wpisanymi w znaczniki meta keywords,
  • ukrywanie słów kluczowych – upychanie na stronie niewidocznych dla internauty, a widocznych dla robotów słów kluczowych, np. w postaci tekstu o wielkości 1 piksela, w tym samym kolorze co tło, bądź za pomocą arkuszy stylów.

Stosowanie powyższych technik może niezwykle szybko wywindować stronę na czołowe pozycje, lecz w przypadku wykrycia witryna zostanie wyrzucona z indeksu wyszukiwarki na pewien czas (kilka miesięcy) lub na stałe. Dodatkowym zabezpieczeniem przed tego typu technikami jest tzw. Google Dance, czyli nagła zmiana stosowanego algorytmu wyszukiwania.

White SEO to zbiór dozwolonych, a wręcz zalecanych przez same wyszukiwarki technik pozycjonowania. Ich stosowanie jest etyczne, całkowicie bezpieczne, lecz jednocześnie na efekty trzeba poczekać znacznie dłużej niż w przypadku Black SEO. Niezwykle ważną rolę pełni tutaj odpowiednia treść zamieszczana na stronie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *